Samfälligheten har sänkt priset för laddning till 4,49 kr/kWh vid besöksladdningsstationen (Laddstation 6) som inte kräver ett P-tillstånd för boende- eller företags-/personalparkering för att kunna starta en laddning.

  • Du startar laddning via EasyParks APPen.Elbilsladdning
  • Du kan ladda din elbil med en effekt som varierar från 11 kW upp till 22 kW, beroende på fordonets kapacitet.
  • Besöksladdningsplatserna är avsedda för korta laddningssessioner och kan användas i upp till max 3 timmar per dag.
  • För att stå på en besöksladdningsplats måste det finnas en aktiv pågående laddning.
  • När er bil är färdigladdad, ber vi er flytta den inom 15 minuter för att undvika eventuella kontrollavgifter.
  • Mellan kl. 20:00 och 08:00 omvandlas laddplatserna till vanliga parkeringsplatser. Det innebär att alla klass 1 fordon (diesel-, bensin- och hybrid- och elbilar) kan använda Laddstationens parkerings-/laddplatser som parkeringsplats fram till kl. 08:00 dagen därpå.
  • Observera! Laddboxar som är inslagna i plastsäck och förseglade med samfällighetens tejp ska betraktas som vanliga parkeringsplatser, där både bensin- och dieselbilar får parkera.

Samfälligheten

Pin It on Pinterest

Share This
Cookie-samtycke med Real Cookie Banner